Uluslararası “KYPRIA” Festivali, 1993’deki kuruluşundan bu yana, Kıbrıslılara ve aynı şekilde ziyaretçilere mümkün olan en yüksek kalitede çeşitli kültürel etkinlikler sunmayı hedeflemektedir. Önemli kültürel etkinliklerin neredeyse tümüyle eksik olduğu bir dönemde başlatılmış olması, seyirciye fazlasıyla seçenek sunan eşi görülmemiş bir kültürel hareketin yaratılışı için bir katalizör olmuştur. Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültürel Hizmetler,Festivalin hem kavrayışı ve devamı, hem de Festival programı içerisinde evsahipliği edilen etkinliklerin karakteri açısından her daim Festivalin daha da gelişmesini ve ilerlemesini hedefleyen yeni yaklaşımlar arayışında olmuştur.

Festival,23-yıllık geçmişi süresince herzaman uluslararası beğeniye sahip Kıbrıslı ve yabancı sanatçı ve toplulukları sunmayı, ve performans sanatlarındaki çeşitli alanlardan yüksek kalite prodüksiyonlar sergilemeyi hedeflemiştir. Ayrıca, her yıl katılımcılarının seçimi yapılırken, hem temsiliyet ve katılım için, mümkün olan en büyük ölçekte, pek tabii ki Festivalin uluslararası niteliğinden ödün vermeyerek, Kıbrıslı sanatçılar ve gruplara da olanak vermeyi arzulamaktadır.

Geçtiğimiz iki onyıl süresince, “KYPRIA” Dans, Tiyatro, Müzik, Görsel Sanatlar ve Sinema alanlarından bir dizi seçkin sanatçı ve topluluk ağırlamıştır. Dans alanında, Festival, başkaları yanında, Rhine Balesi, Küba Devlet Balesi, Demetris Papaioannou liderliğinde Omada Edafous ve Batsheva DansŞirketini konuk etmiştir.

Dünya genelinde beğeni kazanmış seçkin aktörler ve tiyatro gruplarının yer aldığı, tanınmış yönetmenlerin tiyatro performansları, Festivalin herzaman ön saflarında bulunmuştur, bunlar arasında en bilinenlerden bazıları olarak Yunanistan Devlet Tiyatroları, Karolos Koun’a ait Yunan Sanat Tiyatrosu ve Spyros Evangelatos Amfitiyatrosu sayılabilir. Dahası, “KYPRIA” 2011’de sahnelenen ve John Malkovich´in olağanüstü performansı ile “Şeytani Komedya: Bir Seri Katilin İtirafları”Festivalin yakın geçmişteki önemli olaylarındandır.

“KYPRIA” Festivali aynı zamanda İngilizDevletSenfoniOrkestrası, Madrigalisti di Venezia, Avrupa Birliği BarokOrkestrası, Salzburg FilarmoniOdaOrkestrası yanında ayrıca, Mikis Theodorakis Popüler Orkestrası, Dionysis Savvopoulos yönetimindeki Yunan Müziği DevletOrkestrasıve St Martin in the Fields Akademisi Orkestrası gibi dünya genelinde şöhret kazanmış pek çok ünlü müzik topluluğuna da evsahipliği yapmıştır.